Gedäctniskirche og kvarteret omkring

Efter murens fald oplevede det vestlige centrum med Kurfürstendamm og Tauntzienstrasse omkring Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirche et brat fald i interessen fra turister og investorer. Alt handlede om det nye Mitte i Østberlin, Friedrichstrasse, Potsdamer-platz. Men selvom interessen faldt, så er området stadig det vigtigste handelsområde i byen med de designerbutikkerne, de store magasiner, luxus, gourmetparadis og modetøj.

 
Den drivende kraft bag Kurfürstendamms opstigen til den strålende pragtgade var i 1883 ingen ringere end rigskansler Otto von Bismarck, der ville have en flot allé fra villaerne i skoven og ind til byen.
 
I de gyldne tyvere (1920'erne) var Kurfürstendamm på internationalt niveau med kultur og underholdningstilbud. Nazisternes magtovertagelse gik udover gaden, som for eliten af forretningsfolk, kunstere og intellektuelle, der havde været områdets energikilde, ofte var jøder og nu blev udsat for forfølgelse og senere udslettelse.
 
Bomberegnen i 2. verdenskrig ødelagde området, som først blev bygget op igen i løbet af 1950'erne og med muren blev Bahnhof Zoologischer Garten og området pludselig det centrale område for Vestberlin. 
 
Kurfürstendam er nok mere til shopping end egentlig arktektur turisme, men man undgår ikke at se Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, der i daglig tale kaldes Gedächtniskirche. Kirken står som ruin og minder om 2. verdenskrig.
 
Ruinen er kombineret med en moderne kirke bygning. Den nye kirke blev tegnet af Egon Eiermann og bygget 1959-61 i form af to bygninger: En høj søjle og en lav cylinder. De to moderne bygninger har øgenavne som 'Pudderdåsen' og 'Læbestiften'. I det delte Berlin fik kirken status som en slags vartegn for Vestberlin. Kirken står på Breitscheidplatz, som ligger og klemmer sig mellem kirken og det store "Europacenter".
 
På trapperne op mod kirken fra "zoo-siden" er et lille mindesmærke fra de 12 dræbte og 56 sårede på julemarkedet ved terrorangrebet med en lastbil, som i høj fart kørte op mellem boderne og de handlende den 19. december 2016. Området er siden sikret stærkt og er under bevogtning i december.
 
Lige bag kirken, set fra Tauentzienstrasse, er nye skyskrabere skudt op. Og op mod Zoologisk have ligger den store biograf ZOO palast, som er et besøg værd, og shoppingcenteret Bikini-Berlin. 
 
Før krigen var Kurfürstendam præget af prætige og bombastiske palæer og huse, og selvom det meste blev bombet væk er der stadig lidt gamle dage at finde - især mellem Bleibtreustrasse og Leibnizstrasse.
 
Læs også guiden til kirker i Berlin.
 
 
Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirche
Breitscheidplatz
Berlin
 
Ubahn: Kurfürstendamm og Zoologischer Garten, Bahnhof ZOO, Wittenberg Platz
 


Vis stort kort