Museumsøen og byens store arkitekt Schinkel

altemuseum

Foto: Ansgar Koreng / CC BY 4.0 / Wikipedia

Tag med på fodturen forbi nogle af verdens bedste museer og hovedværker af Berlins store arkitekt Karl Friedrich Schinkel (1781 - 1841). Turen er 4.7 kilometer og kan gås på en lille time - men ikke, hvis du skal nå at se museerne også.

Karl Friedrich Schinkel er Berlins store arkitekt, hvis værker og indflydelse på Berlin næsten ikke kan overvurderes. Hans navn dukker op igen og igen. Manden var et kreativt multitalent, så udover at designe bygninger og interiører tegnede og malede han også. Klassisk streg er hans varemærke og vandreturen her tager dig forbi nogle af Schinkels berømte værker - markeret med stjerne nedenfor.

Turen begynder i Friedrichstrasse station. Lige uden for døren ligger "tårernes palads" med udstilling om DDR. Turen følger Spree rundt ad Am Weidendam. Foran dig kan du se det første museum - Bodemuseum - ligge forest på Museumsøen, som galionsfiguren på et skib. Am Weidendam bliver til Am Kupfergraben, hvor der er det skønneste lille loppemarked med mange bøger og medaljer i weekenderne. Du kommer hurtigt til det næste museum: Pergammonmuseet. Storslået. Storslået. Gå ind og se det. Men ellers er det ikke tid at gå ombord i Museumsøen.

Du skal istedet dreje til højre ned af Hinter den Giesshaus, så du kommer bagom det historiske museum, forbi Theater im Palais Am Festunggraben og hen til Neue Wache (* Schinkels hovedværk).

Smutter du over på Humboldt Museet lige ved siden af kan du spise meget billigt i studenterkantinen. Masser af atmosfære men ingen hygge. Billigt. Neue Wache bliver regnet som et af Schinkels absolutte hovedværker. Kryds over Unter den Linden - se dig for - og gå over Bebelsplatz til den katolske Skt. Hedwigs Katedral. På Bebelsplatz ligger et monument for nazisternes bogafbrænding. Se dig for, for det ligger under jorden.

Gå bagom og se beundrende på Friedrichswerdersche Kirche(*). Tegnet af Schinkel og indeholder en fin udstilling om Schinkel. Videre forbi Bauakademi, der endnu ikke er genopbygget, (*tegnet af Schinkel) over Schinkelsplatz, over Schlossbrucke med de smukke skulpturer (*tegnet af Schinkel) til Museumsøen og følg byggeriet af kongeslottet. Tilbage over Unter den Linden. Foran dig ligger Lustgarten og Altes Museum(*) fyldt med græske vaser. Også tegnet af Schinkel. Ind og se museet og Domkirken(* som Schinkel også har haft fingre i). Bagom kan du vandre i de imponerende kolonader hen til Neues Museum med de ægyptiske samlinger og Alte Nationalgalerie, som også har nogle af Schinkels malerier hængende. Masser af tysk guldalder og impressionisme.

Har du mere i benene går turen hen til DDR-museet (ikke tegnet af Schinkel).

Trænger du til pause har Radisson hotellet en fed bar i lobbyeen med udsigt til et flere etager højt akvarium. Derfra op til stationen ved Hackescher Markt. Masser mad at få her.


Vis stort kort