Pergamon museum - græske templer og byzantiske byer

babylon

Pergamonmuseet er nok det mest monumentale museum på museumsøen. Kæmpestort skal det også være for at kunne sluge hele græske templer og byzantiske byer. Det bliver besøgt af omkring 1.000.000 mennesker om året og er et de mest besøgte museer overhovedet i Berlin. Her er du næsten på niveau med British Museum og Louvre. Selvom Babylon rager dig en papand må du ikke lade være at besøge museet. Dette er en femstjernet oplevelse.

 

Den ene hovedattraktion er Pergamonalteret fra det 2. århundrede før kristi fødsel. Det ganske overvældende at det har ladet sig gøre at pille så stor en struktur ned og flytte hele molevitten ind på et museum i Berlin. Er du til græske statuer skal du sætte rigeligt med tid af her, for hele den nordlige vinge af museet er fyldt med klassiske skulpturer fra den Akæiske til den Hellenistiske periode.

Bemærk - salen er under ombygning fra og med 29. september 2014. Det kan blive 2019 før man igen kan komme ind i salen og se Pergamonalteret. Suk.

Den anden hovedattraktion er museet for islamisk kunst med smukke vaser, træskæringer, glas, textiler, tæpper og bøger. Men før du når der ind skal du forbi afdelingen for nær-orienten, som har en af verdens førende samlinger af orientalske skatte. Her finder du spor af mere end 6.000 års historie, kultur og kunst fordelt på 14 værelser i den sydlige vinge af Pergamonmuseet.

Tingene stammer fra Babylon, Assyrien og Syrien - som idag omfatter Iraq, Syrien og Tyrkiet. Helt fantastisk er det at besøge rekonstruktionen af den strålende blå Ishtar port og se facaderne af tronhallen for kong Nebukanezer (605 - 563 fkr.) - løver, tyrer og drager snor sig på væggene. Hvil dine øjne på en model af Babelstårnet. Har du været her er det let at drømme sig ind i 1001 nats farverige verden med flammer, kameler, sværd, sultaner, kaliffer og profeter. 

Pergamon museet blev tegnet af arkitekten Alfred Messel i 1907 og stod færdig i 1930. Sidst vi tjekkede lå museet nr. 45 på listen over verdens mest besøgte museer.

Pergamonmuseum
Am Kupfergraben 5
10117 Berlin