Hot Hot mode i Berlin

mode

Verdens storbyer slås om at være "modehovedstaden" - er det Milano, Paris, New York, London, København eller Berlin? Omkring 800 modedesignere har valgt at slå sig ned i Berlin, som om den er hovedstad eller ej - den kreative, skabende kraft stor. Nogle af dem har egne butikker, andre slår sig sammen. Og andre genkender du på deres label.

De dyreste designere - både tyske og internationale - finder du i hvad der svarer til New Yorks Madison Ave. Det er Friedrichstrasse og Kurfürstendam/Tauentzienstrasse, Kantstrasse og gaderne imellem som Fasanenstrasse og Bleibtreustrasse.

De unge og hippe designere finder du omkring Hackescher Markt: Torstrasse, Münzstrasse, Rosenthaler Strasse, Alte Schönhauser Alle - ind i baggårdene samt Kastanienalle/Oderbergerstrasse i Prenzlauer Berg. Der bliver din modejagt nok mest intensiv. I Kreuzberg er området "Kreuzkölln omkring sidegaderne ved Landwehrkanal/Kottbusserstrasse det nye tilholdssted.

Butikkerne nedenfor er ofte en oplevelse i sig selv at besøge.

Der er både mode og seje genbrugsbutikker

Kreuzkölln / Kreuzberg

Mitte

  • XVII, Steinstrasse 17, Mitte. Skal du klædes på i den store stil er her haute couture - vintage style. Second hand med stil.
  • AM1, Münzstraße 21 og så bag i et par baggårde for at finde den hotte herrebutik. AM er berlindesigneren Andreas Murkudis. Der er også en AM2.
  • Garments, Linienstrasse 204-205, Mitte gemmer sig i en baggård og tøjet er sorteret efter humør.
  • Made in Berlin, Neue Schönhauser 19 er en af byens kendte genbrugsbutikker.
  • Happy Shop, Torstrasse 67. Farverig butik med modetøj.
  • Dandy of the Grotesque. Gormannstrasse 17b
  • Lala Berlin, Mulackstraße 7
  • Alex Vintage, Rosa-Luxemburg Strasse 17. lækkert gammelt.
  • Wunderkind Vintage, Tucholsky Straße 36 - fra Wunderkind
  • A.D Dertz, Torstrasse 106 til mænd, som vil klæde sig lidt anderledes.
  • Wood Wood, Rochstrasse 4. Farverige sko.
  • Das Neue Schwartz, Mulackstrasse 37. Det nye sort moderne - men genbrug.
  • Andreas Murkudis, Potsdamer Straße 77-87
  • Kaviar Gauche, Linienstraße 44
  • Sabrina Dehoff, Torstraße 175 - smykker med tingel og tangel og bling
  • Stickabush, Gipsstraße 23 - mest sko
  • Mykita, Rosa-Luxemburg Straße 6 - med syrede briller a la Lady Gaga
  • Darklands, Heidestrasse 50. I Moabits industrikvarterer i det nordlige mitte ligger denne usandsynlige modebutik med herretøj. Vi garanterer dog ikke for adressen, for butikken flytter sig rundt. Det er hipt at finde den.
  • KONK, Kleine Hamburgerstrasse 15, er en lille designerbutik med tøj af Ettina Berríos-Negrón.
  • SOTO, Torstrasse 72,  - street smart tøj
  • Quartier 206, Friedrichstrasse 71 er den førende brand department store i Mitte - med de mærker, som du også finder langs Kurfürstendam. Med Burberry og Versace.
  • Galeries Lafyette Friedrichstrasse 76 - 78, 

Prenzlauer Berg

  • Trägflache, Pappelallee 10, Prenzlauer Berg ligger vægt på det bæredygtige look.
  • Le Gang, Pappelalle 85 - berliner streetwear
  • 14 oz., Neue Schönhauser Straße 13
  • Styleserver, Oderberger Strasse 49
  • Flex, Kastanienallee 13/14
  • Temporary showroom, Kastanienallee 36a, Prenzlauer Berg.

Friedrichhain

  • Humana Kaufhaus, Frankfurter Tor 3, Friedrichshain. Kæmpemæssigt genbrugshus. Humana er det samme som Tvind, så det er altså Amdi der scorer kassen i sidste ende - hvor han så end løb hen.
  • Trash Schick, Wühlischstrasse 31, Friedrichshain har sådan lidt BZ'er, ungeren-look.
  • Overkill, Köpenicker Straße 195a - mest sko
  • Van Liebling, Kopernikusstrasse 8

Schönberg

  • Garage, Ahornstrasse 2, Schöneberg. Her køber du genbrugstøj per kilo. Kæmpe sted.

Charlottenburg

Berlinerdesignere, som du vil støde på er navne som

Berlinerdesignere

aem’kei www.aemkei.com / BlackWhite www.blackwhite-berlin.com / Bless www.blessshopberlin.de / Evelin Brandt www.evelinbrandt.de / c.neeon www.cneeon.de / Choucroute www.choucroute.de / Uli Dziallas www.ulidziallas.com / Eastberlin www.eastberlin.net Eisdieler www.eisdieler.de / Olaf Fechner www.fechnerdesign.de / Florinda Schnitzel www.florindaschnitzel.de / Firma www.firma.net / Frisch www.frisch-berlin.de / Gabriele Lipp www.gabrielelipp.de / Anna von Griesheim www.anna-von-griesheim.de / Hasipop www.hasipop.de / Frank Henke www.blackydress.dewww.jeanpaul.de / Hut up www.hutup.de / ic! Berlin www.ic-berlin.de / Icke Berlin www.icke-berlin.de / Just MariOt www.justmariot.com / Kaviar Gauche www.kaviargauche.com / Kostas Murkudis www.kostasmurkudis.com / Lala Berlin www.lalaberlin.com / Frank Leder www.frank-leder.com / Lucid 21 www.lucid21.net / Majaco www.majaco-berlin.de / Mayer www.mayer-berlin.com / milk berlin www.milkberlin.de / Nix www.nix.de / Paltó www.palto-berlin.com / Esther Perbandt www.estherperbandt.com / Pulver www.pulver-studio.de / Anett Röstel www.anett-roestel.de Sarah Be www.heartbo.com / Sisi Wasabi www.sisiwasabi.com / Claudia Skoda www.claudiaskoda.com / taklingmeanstrouble www.talkingmeanstrouble.com Thatchers www.thatchers.de / Trippen www.trippen-shoes.com / Umlauf & Klein www.umlaufundklein.de / Unrath & Strano www.unrath-strano.com von Wedel & Tiedeken www.vonwedel-tiedeken.de / Wunderkind by Wolfgang Joop www.wunderkind.de / Zeha www.zeha-berlin.de

Modeuniversitetet i Berlin

Er du selv designere er der flere muligheder i Berlin

mode2

Bare generelt modeinteresseret - så tjek:

http://www.berlinerklamotten.de/
http://www.fashion-week-berlin.com/
http://www.bangbangberlin.com - site om mode og musik i Berlin
http://www.my-berlin-fashion.com/

Mode messer

Læs iøvrigt om modebranchen i Berlin og læs modeguiden.

Husk til din Berlintur

Vælg de sider du skal huske til din tur
+

Valgt: Til Berlin rejsen

Vælg noget til turen

X

Item added to Favorites!

Berlin-guide på Facebook

facebookBerlin-guide er aktiv på Facebook. Følg med og få de senste tip og nyt om Berlin og berlin-guide.

Berlin-guide anmelder

Få nyhedsbrev fra Berlin-guide

Abonner på nyhedsbrevet fra berlin-guide.dk. Det er gratis og ca en gang i kvartalet


catchme refresh

En ide til rejsen?

Annonce

 

Annonce